masco
04 خرداد 1402 - 14:23

بازدید ضرغامی ‌از میراث‌ جهانی قلعه‌دختر فیروزآباد

وزیر میراث‌فرهنگی گفت: وجود زیرساخت تله‌کابین در کنار میراث‌جهانی قلعه‌دختر فیروزآباد یک فرصت بی‌نظیر در حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و رونق این صنعت در این منطقه است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، سید‌عزت‌الله ضرغامی ظهر امروز در سفر خود به استان فارس در بازدید از میراث‌جهانی قلعه‌دختر فیروزآباد اظهار داشت‌: وجود تله‌کابین برای بازدید از این قلعه و مناطق اطراف آن یک ظرفیت موثر است که زیرساخت آن وجود دارد و با جذب سرمایه‌گذار می‌توان از آن استفاده موثر به عمل آورد، زیرا وجود تله‌کابین در رونق گرفتن یک منطقه گردشگری نقش موثری دارد.

وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد: اداره‌کل میراث‌ فرهنگی فارس ماکت آثار تاریخی محور جهانی ساسانی را در ابعاد بزرگ‌تر تهیه کرده و در معرض گردشگران این منطقه قرار دهد.

وی گفت: ساخت گنبد در معماری ساسانی برای نخستین بار یک موضوع مهم است و نشان از نوآوری ایرانی است که یک سازه دایره‌ای را بر روی پلان چهارگوش کار کرده است.

ضرغامی در این بازدید همچنین در خصوص تکمیل سریع‌تر و راه‌اندازی مجتمع رفاهی قلعه‌دختر فیروزآباد تاکید کرد.

قلعه‌دختر اولین بنای گنبددار ساسانیان است و در فهرست منظر جهانی ساسانی به ثبت رسیده و توسط اردشیر یکم در تنگاب فیروزآباد در قرن سوم میلادی ساخته شده است.

ضرغامی همچنین در ادامه در حاشیه بازدید از پل تاریخی کَوار‌ تاکید کرد: وجود 42 اثر ثبتی و 55 اثر غیر ثبتی دارای ارزش میراثی در کوار نشان‌دهنده این است که کوار دارای ظرفیت افزوده شدن به منظر جهانی ساسانی است.

وی خاطرنشان کرد: به پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی در این خصوص تاکید می‌کنیم که کار تحقیقی کاملی انجام دهد و معتقدم کوار به دلیل وجود بیش از 10 اثر ساسانی قابل ثبت در منظر جهانی ساسانی است.

در  این بازدید وزیر میراث فرهنگی درباره رفع مشکلات میراث فرهنگی کوار دستورات لازم را داد و نامه‌ای در این خصوص به امضا رساند تا توسط وزارت میراث فرهنگی مورد پیگیری قرار بگیرد.

به گزارش تسنیم، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سفر یک‌روزه خود، از ظرفیت‌ها و پروژه‌های گردشگری این شهرستان‌ها بازدید خواهد داشت و در سفر به شهرستان فیروزآباد از آثار شاخص این شهرستان بازدید خواهد داشت و در جلسه شورای اداری فیروزآباد شرکت خواهد کرد. وی همچنین با حضور در شهرستان مرودشت از شهر جهانی تخت جمشید بازدید خواهد کرد.

انتهای پیام/424/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237836