masco
24 اسفند 1401 - 18:30

آمادگی اصفهان برای پذیرایی از ۱۲۸ هزار مسافر در هر شب از ایام نوروز/ ارائه ۱۶ خدمت ویژه گردشگری در برنامه اصفهان من

جانشین رئیس ستاد خدمات سفر شهر اصفهان با بیان اینکه شهر اصفهان می‌تواند پذیرای ۱۲۸ هزار مسافر در یک شب باشد، گفت: ۷ هزار نفر در هتل‌ها، هزار و ۵٠٠ نفر در مهمان‌پذیرها، ۳۷هزار نفر در مدارس، ۵۰۰ نفر در خوابگاه‌ها، ۳۰هزار نفر در منازل استیجاری، ۱۲هزار نفر در باغ فدک و ۴۰ هزار نفر در سالن‌های ورزشی امکان استقرار دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، مهدی بقایی معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان و جانشین رئیس ستاد خدمات سفر شهر اصفهان پیش از ظهر امروز در نشست خبری تصریح اقدامات و برنامه‌های ستاد خدمات سفر شهر اصفهان در نوروز ۱۴٠۲ اظهار داشت: برای نوروز، شهر نیاز به شهرتکانی دارد تا نظافت و زیبایی شهر رقم بخورد و در ادامه این شهرتکانی اقدامات لازم برای استقبال از میهمانان را انجام خواهیم داد. 

وی افزود: حدود ۴٠ روز موضوع شهرتکانی زمان می‌برد که در این فرایند حداقل حدود ۲ هزار و ۵٠٠ نفر تمام محلات را با تمام تجهیزات پاک‌سازی می‌کنند و در حال حاضر تقریباً تمام ۲۲٠ محله شهر پاک‌سازی و نظافت شده است. 

بقایی با تأکید بر اینکه هر جمعه و خصوصاً جمعه‌های این ۴٠ روز معطوف به پاک‌سازی است، عنوان کرد: از اقدامات دیگر رنگ جداول بود که حدود ۷۵٠ نفر در طول ۲٠ روز یک میلیون و ۵٠٠ هزار متر جدول را در شهر رنگ‌آمیزی می‌کنند و در طی این فرایند اصفهان اولین شهری است که از ظرفیت حمایت از زندانیان برای آن کار استفاده کرده است. 

جانشین رئیس ستاد خدمات سفر شهر اصفهان یادآور شد: بازسازی آسفالت‌ها و جداول شکسته از دیگر موارد و اقدامات دارای اولویت است که در این راستا مسؤولان زیباسازی مناطق نقاط موردنیاز را اطلاع می‌دهند و اقدامات لازم انجام خواهد شد. 

وی با یادآوری اینکه در آستانه سال جدید هرس قوی درختان را داشتیم، اظهار کرد: سال‌ها بود این اتفاق نیفتاده بود اما امسال هرس درختان توت و نارون انجام شد. 

سال آینده به مناسبت‌های مختلف رویدادهای گل را خواهیم داشت

بقایی در خصوص زیباسازی شهر در ایام نوروز، با بیان اینکه گل‌کاری در سطح شهر آغازشده است، گفت: اصفهان به‌عنوان یک باغ‌شهر بیشترین فضای گل‌کاری کشور را دارد و از سال آینده هم‌زمان با اعیاد، رویدادهای گل را نیز خواهیم داشت و در این راستا اولین نمونه آن را در نوروز شاهد خواهید بود. 

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه ایمنی بیان داشت: در بحث ایمنی ورزشگاه‌ها و منازل استیجاری را برای اسکان اضطراری آماده می‌کنیم همچنین سازمان آتش‌نشانی وظیفه دارد به مکان‌های اسکان مراجعه کند و در صورت تأیید مورد اسکان قرار می‌گیرد که در این راستا ۶٠٠ نیروی آتش‌نشان برای این امر فعالیت می‌کنند. 

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری ۱۴ هزار مترمربع نقاشی دیوارهای کوتاه را در محور کاوه تا میدان شهدا و رینگ دوم یعنی سروش و بزرگمهر داشتیم که این تصاویر به مباحث هویتی بازمی‌گردد. 

بقایی با اشاره به بخشی دیگر از فعالیت‌های مربوط به زیباسازی شهری اظهار داشت: سمپوزیوم بین‌المللی که داشتیم را در عید در محور کمال اسماعیل بین سی و سه پل تا پل فردوسی خواهیم گذاشت و پس از آن در نقاط مختلف شهر جانمایی می‌شود. 

شبیه‌سازی ۷ بنای تاریخی اصفهان در ایام نوروز

جانشین رئیس ستاد خدمات سفر شهر اصفهان تأکید کرد: در گذشته در شهر ۷ بنا و کاخ مهم داشتیم که تخریب شد اما این ۷ اثر را در ارتفاع ۱.۵ متری در حاشیه پل خواجو یا محور بلوار هشت‌بهشت قرار خواهیم داد تا در معرض دید عموم قرار بگیرد. 

وی با اشاره به اجرای محور نور سال گذشته توضیح داد: محور نوری که سال گذشته در بلوار هشت‌بهشت داشتیم را نوروز ۱۴٠۲ در باغ رز ناژوان قرار خواهیم داد که در روز گل‌های طبیعی و در شب گل‌های نوری را شاهد خواهید بود. 

بقایی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به لزوم تعمیر و نگهداری تجهیزات شهر عنوان کرد: یکی از اقدامات اساسی سیستم تعمیر و نگه‌داری شهر ازجمله چراغ‌ها و سرویس‌های بهداشتی است که در این راستا در سال گذشته تک‌تک ابزارهای شهری حتی نیمکت‌ها و چراغ‌ها شناسنامه‌دار شده‌ و در این راستا ۱۵٠ هزار تجهیز مکانیکی در سطح شهر داریم که دوره‌های مکانیکی برای هرکدام تعریف‌شده است. 

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: حدود ۲ هزار و ۵٠٠ چشمه از سرویس‌های بهداشتی را داریم که در ایام نوروز برخی ۲۴، ۱۸، ۱۲ و ۶ ساعته باز است و نظر تعمیرات بررسی شده‌اند، همچنین ۶٠ مسجد برای باز بودن سرویس‌های بهداشتی به کمک‌مان آمده‌اند.

وی با بیان اینکه ۲ ستاد سفر استان و شهر داریم که رئیس ستاد سفر شهر شهردار است، یادآور شد: ستاد سفر باید ستادی دائمی باشد اما در سال‌های اخیر برای نوروز شکل‌گرفته که این بحث دغدغه‌ای برای ما ایجاد کرده زیرا در مواقع پیک مسافران حاضر در باغ فدک بیشتر از نوروز هستند. 

دبیرخانه دائمی ستاد سفر اصفهان تشکیل شد

بقایی مطرح کرد: سال ۱۴٠۱ دبیرخانه دائمی ستاد سفر را ایجاد کردیم و در همین راستا برنامه‌های نوروز را زودتر آغاز کردیم و آذر اولین شورای سیاست‌گذاری ستاد سفر را شکل دادیم و تا به الآن حدود ۴٠ جلسه داشتیم. 

جانشین رئیس ستاد خدمات سفر شهر اصفهان با تأکید بر اینکه ستاد سفر، ستاد سفر شهرداری اصفهان نیست بلکه ستاد سفر شهر اصفهان است و همگرایی ارگان‌های مختلف در آن نمود دارد، اعلام کرد: در ابتدا سیاست‌هایی ازجمله ماه رمضان، مباحث تبلیغاتی، مشارکت شهروندان، خانواده محوری، توجه به شهروندان و... در جلسات موردتوجه قرار گرفت و در ادامه ۱۵ کمیته کار ستاد سفر را پیش می‌برند.

وی با اشاره به اسامی کمیته‌های در حال فعالیت در ستاد نوروزی گفت: اسکان یکی از کمیته‌های دارای اهمیت است و در این راستا دنبالیم کاری کنیم که هر مسافر از مبدأ، محل اسکان خود را مشخص کند اما همچنان عده‌ای هستند که به این اقدام توجه ندارند و در این راستا امسال علاوه بر اولویت‌های مطرح، ورزشگاه‌ها و مساجد برای اسکان اضطراری در نظر گرفته‌شده است. 

اصفهان می‌تواند پذیرای ۱۲۸ هزار مسافر در یک شب باشد

بقایی با یادآوری اینکه شهر اصفهان می‌تواند پذیرای ۱۲۸ هزار مسافر در یک شب باشد، اظهار داشت: ۷ هزار نفر در هتل‌ها، هزار و ۵٠٠ نفر در مهمان‌پذیرها، ۳۷ هزار نفر در مدارس، ۵۰۰ نفر در خوابگاه‌ها، ۳۰ هزار نفر در منازل استیجاری، ۱۲ هزار نفر در باغ فدک و ۴۰ هزار نفر در سالن‌های ورزشی امکان استقرار دارند.

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه در سطح شهر ۶ ستاد هدایت داریم، ادامه داد: همچنین یکی از اقدامات کمیته عالی باغ فدک است که پس از سال‌ها شکل گرفت و تا به الآن حدود ۸ جلسه در این راستا برگزار و چند اقدام اساسی ازجمله تشکیل بازارچه، ۵ کیلومتر لوله‌گذاری برای آب شرب و شست‌وشو، حمام، اضافه شدن ۲۵٠ سکو، نصب دوربین‌های جدید با هزینه ۱.۵ میلیارد تومان ازجمله اقدامات انجام شده است هرچند نیاز بیشتری وجود دارد اما درمجموع ۱۸ میلیارد تومان هزینه در این نقطه انجام شده است. 

وی بیان‌ داشت: یکی از مباحث مطرح هویت بصری مجموعه باغ فدک است و در این راستا تلاش داریم این مجموعه را به‌عنوان مکان گردشگری برای شهروندان و مسافران داشته باشیم. 

بقایی در خصوص اقدامات کمیته انتظامی و قضایی خاطرنشان کرد: با توجه تقارن ماه رمضان و نوروز، اماکن مجوزهای بیشتری به رستوران‌ها داده است همچنین مراکزی در سطح شهر برای مسافران و استفاده از خوراکی جانمایی شده است تا در ملأ عام روزه‌خواری نداشته باشیم. 

جانشین رئیس ستاد خدمات سفر شهر اصفهان گفت: در سطح شهر بنرهایی نصب خواهد شد تا مسافران آداب شهری اصفهان اعم از آداب شئونات دینی، فرهنگی و هویتی را در نظر بگیرند همچنین حدود هزار نفر از شهربانان با محوریت ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر آموزش‌هایی دیده‌اند تا در تمام موارد تذکرات و آموزش‌هایی ارائه دهند. 

وی در خصوص فعالیت‌های کمیته ترافیک تأکید کرد: یکی از مسائل مهم شهر موضوع ترافیک خصوصاً در فضای مرکزی شهر است که در این راستا امسال ساعت فعالیت مترو افزایش پیدا کرده و پارکینگ‌هایی در نظر گرفته‌شده تا ماشین‌های کمتری به فضای شهر بیاورند، از همشهریان نیز می‌خواهیم برنامه‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنند تا در حد امکان در مرکز شهر  با ماشین نیایند. 

پیش‌بینی ۱۴ اتوبوس گردشگری برای ایام نوروز

بقایی عنوان کرد: ۱۴ اتوبوس‌ گردشگری در سه خط پیش‌بینی شده تا مسافران از آن‌ها در نقاط گردشگری استفاده کنند. 

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان در خصوص برنامه‌های فرهنگی ایام نوروز یادآور شد: ۲۶ عنوان برنامه فرهنگی در قالب ۳٠٠ برنامه اجرایی ازجمله محور بازی در باغ غدیر، ایثار و شهادت در گلستان شهدا و جزءخوانی در چهارباغ پیش‌بینی شده و تمرکز بر این است اکثر برنامه‌ها بعد از افطار باشد همچنین ویژه‌برنامه سال‌تحویل از پل خواجو و گلستان شهدا به‌طور مستقیم از شبکه اصفهان پخش خواهد شد. 

وی اظهار کرد: همچنین نرم‌افزار اصفهان من تجمیع تمام امکاناتی است که شهروندان و گردشگران به آن نیاز دارند که در ایام عید به‌صورت آزمایشی در اختیار مسافران است.

بقایی در پاسخ به سؤالی پیرامون اقدامات انجام شده برای جمع‌آوری کارتن‌خواب‌ها و کودکان کار در ایام نوروز گفت: برای بی‌خانمان‌ها و کارتن‌خواب‌ها چند اقدام مهم ازجمله تأسیس کمپ ماده ۱۶ در فدک پیش‌بینی شده همچنین با همکاری بهزیستی مکانی برای کودکان کار در نظر گفته شد و امید است با این معضل در شهر مواجه نباشیم. 

جانشین رئیس ستاد خدمات سفر شهر اصفهان بیان داشت: برای کارتن‌خوابی و کودکان کار ۱۳ ارگان موظف به فعالیت هستند و امید است این مسأله با پای کار آمدن سایر ارگان‌ها حل شود که در این راستا اگر مجموعه فدک کار خود را به‌خوبی پیش ببرد، در این زمینه سال آینده آرامش بیشتری خواهیم داشت. 
   
بقایی در پاسخ به سؤالی پیرامون پیش‌بینی وضع آب‌وهوا در ایام نوروز، با بیان اینکه باغ فدک مکانی برای اسکان روباز است و در کنار این مورد برنامه‌ریزی‌هایی برای نقاط سقف‌دار نیز داشته‌ایم، عنوان کرد: طبق پیش‌بینی‌ها بارش‌هایی در ایام نوروز خواهیم داشت و برای همین مورد نقاط اضطراری پیش‌بینی شده است. 

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان در پاسخ به خبرنگاری پیرامون طرح جمع‌آوری زباله تأکید کرد: جمع‌آوری زباله دو محور تغییر تقدیم و حذف روز جمعه را داشت و تقریباً ۹۹ درصد شهروندان طبق روزهای هفته زباله‌های خود را درب منزل می‌گذارند. 

تولید زباله حداقل ۵٠٠ خانوار صفر است

وی با اشاره به تأثیرات منفی شیرابه‌ها بر محیط‌زیست و فضای شهر ادامه داد: ۲ هفته قبل در مجتمع اداری امیرکبیر با ادارات صحبت کردیم و قرار بر این شد تفاله چای‌های خود را تحویل دهند که در این راستا در یک هفته ۶٠ کیلو تفاله چایی از این مجموعه گرفتیم و درختان همان منطقه را پوشش داد، همچنین در سطح شهر حداقل ۵٠٠ خانوار داریم که تولید زباله آن‌ها صفر است و سال آینده نیز برای جمع‌آوری زباله خشک، طرح بیمه در نظر گرفته‌شده یعنی در ازای تحویل ۵٠ کیلوگرم زباله خشک، منازل به میزان ۱ میلیارد تومان بیمه آتش‌سوزی خواهد شد. 

بقایی همچنین در خصوص پاک‌سازی مکانیزه اتوبان‌ها عنوان کرد: در حال حاضر برای تمیزی اتوبان‌ها هیچ نیروی انسانی به کار گرفته نمی‌شود و برای مکانیزه شدن این امر حدود ۶٠ میلیارد تومان هزینه شده است. 

جانشین رئیس ستاد خدمات سفر شهر اصفهان در خصوص امنیت منازل استیجاری در ایام نوروز گفت: از ۲ ماه قبل توسط اتحادیه املاک فراخوانی داده شد و منازل چک و قولنامه اجاره نوشته می‌شود، در سطح اصفهان موارد کمی بوده که خارج از محدوده در این باره عمل کنند و کنترل نظارت وظیفه مقابله با این مورد را دارد. 

وی در پاسخ به سؤالی پیرامون آمار مسافران سال گذشته مطرح کرد: طبق آمار وزارت کشور سال گذشته ۳.۵ میلیون نفر مسافران داشتیم که آمار ماندگاری آن‌ها ۳.۵ شب بوده و یکی از اهداف ما در ستاد سفر این است که آمار ماندگاری را بیشتر کنیم همچنین پیش‌بینی این است که در نوروز ۱۴٠۲ نسبت به سال قبل میزبان مسافران بیشتری باشیم. 

نیروهای خدمات شهری در زمان بارش‌ها ۲ شبانه‌روز آماده‌باش بودند

بقایی اعلام کرد: میانگین بارش سالانه‌مان ۱۳٠ میلی‌متر است که سال گذشته این عدد حدود ۵٠ میلی‌متر بود اما در بارش‌های اخیر، در دو روز ۹۴ میلی‌متر بارش داشتیم و در این راستا از نظر زیرساختی ضعف‌هایی داریم و تلاش می‌کنیم با حضور نیروها در مناطق این ضعف‌ها را رفع کنیم، در بارش قبلی حداقل ۲ شبانه‌روز نیروها آماده‌باش بودند و در ۵ نقطه اساسی به مشکل بر خوردیم که شب تا صبح اصلاح شد و در روز بعد به‌جز یک مورد، با آب‌گرفتگی مواجه نبودیم. 

معاون محیط‌زیست و خدمات شهری شهرداری اصفهان عنوان کرد: در یک سال اخیر هزار چاه جذبی در سطح شهر زدیم که در بارش‌ها تمام چاه‌ها و مادی‌ها لبریز شد و اگر بارش‌ها ۲ ساعت بیشتر ادامه داشت، روان آب تبدیل به سیلاب می‌شد و در این امر هدایت آب امری ضروری است. 

وی با تأکید بر اینکه چند ماه است که بر بحث تصفیه پساب در حال تلاشیم، بیان داشت: مجبور هستیم از پساب استفاده کنیم و کیفیت آن را بالا ببریم. 

شهر رمضان شهر زندگی

در بخشی دیگر از این نشست، سید علی معرک‌نژاد، مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان و رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد خدمات سفر شهر اصفهان اظهار داشت: با توجه به تقارن ایان نوروز و ماه رمضان، شعار محوری «شهر رمضان شهر زندگی» انتخاب شد و تلاش کردیم در برنامه‌های انجام شده توجه به این تقارن را مدنظر قرار دهیم. 

وی در خصوص راه‌های اطلاع‌رسانی اخبار در ایام نوروز افزود: محوریت اطلاع‌رسانی اخبار در ۴ محور سامانه ۱۳۷، تبلیغات محیطی، فضای مجازی و خبرگزاری‌های مربوطه و برنامه اصفهان من است که سال گذشته بیش از ۱۳ هزار و ۶٠٠ تماس از سمت مسافران با سامانه ۱۳۷ داشتیم و اولویت اصلی مسافران در این تماس‌ها موضوع اسکان بود.

معرک‌نژاد عنوان کرد: سال گذشته ۹۵۲ سازه تبلیغاتی در شهر داشتیم و امسال نیز حدوداً همین تعداد را خواهیم داشت، مورد دیگر ورودی‌های شهر و تصاویر شهدا است که در ۵ محور شهر تصویر ۲۲ شهید را بروز کردیم. 

رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد خدمات سفر شهر اصفهان با اعلام اینکه ستادهای هدایت سفر را در ورودی‌ شهر پیش‌بینی کردیم، یادآور شد: از دیگر زیرساخت‌های مدنظر تابلوهای چهاروجهی است که با محوریت معرفی شهدا پیش‌بینی شده همچنین بیش از ۲ هزار پرچم در سطح شهر نصب خواهد شد. 

وی در خصوص دیگر اقدامات انجام شده در حوزه زیباسازی شهر گفت: بیش از ۳۴۸ هزار و ۵٠٠ بوته گل شب‌بو در حال کاشت است تا فضای شهر بهاری شود. 

ارائه ۱۶ خدمت ویژه گردشگری در برنامه اصفهان من

معرک‌نژاد با بیان اینکه رادیو و تلویزیون را در اختیار خواهیم داشت تا اقدامات ستاد سفر ارائه شود، عنوان کرد: در بحث اطلاع‌رسانی باید وارد فضای مجازی و برنامه‌ها شویم و در این راستا به‌صورت آزمایشی رونمایی از برنامه اصفهان من ویژه گردشگران را خواهیم داشت که در آن ۱۶ محور موردنیاز مسافران قرار دارد. 

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان بیان داشت: همکاری مشترکی با برنامه نشان خواهیم داشت و این مورد قولی بود که شهردار مدتی قبل در گفت‌وگویی رادیویی داد، همچنین رویدادهای فرهنگی شهر، جایگاه‌های سوخت و مراکز درمانی در این برنامه نشان داده خواهد شد. 

وی  در پاسخ به سؤالی پیرامون ویژه‌برنامه لحظه سال‌تحویل و شروع ما مبارک رمضان خاطرنشان کرد: برنامه سال‌تحویل از حدود ساعت ۲۲ آغاز خواهد شد و در این راستا تلاش شده از شخصیت‌های شاخص استفاده شود، همچنین ویژه‌برنامه شروع ماه رمضان ۳ فروردین از ساعت ۲٠ تا ۲۳ در میدان امام (ره) خواهیم داشت.

پایان پیام/۶۳۱۲۵/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1095150