masco
04 خرداد 1402 - 21:01

آموزش خلبانان اوکراینی برای استفاده از «اف۱۶» از هفته آینده

وزیر دفاع آمریکا ضمن تأکید یر تداوم حمایت‌های نظامی کشورش و غرب از اوکراین گفت که آموزش خلبانان اوکراینی برای استفاده از جنگنده‌های اف ۱۶ از هفته آینده آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، وزیر دفاع آمریکا گفت که کشورش به آموزش یگان‌های رزمی اوکراین ادامه می‌رهند.

«لوید آستین» پیش از نشست مجازی غیرعلنی سران دفاعی از سراسر جهان برای بحث درباره حمایت نظامی از اوکراین، طی سخنانی افزود: آموزش خلبانان اوکراینی برای استفاده از نسل چهارم جنگنده‌های اف ۱۶ هفته آینده آغاز خواهد شد.

وی تصریح کرد: ما به دفاع از اوکراین پایبند و در حال بررسی تقویت توان پدافند هوایی این کشور هستیم. این تلاش مشترک جدید، پیامی قدرتمند درباره اتحاد و تعهد ما به تقویت قابلیت اوکراین برای دفاع از خود ارسال می‌کند.

وزیر دفاع آمریکا مدعی شد: روسیه در محقق ساختن هدف خود برای کنترل حریم هوایی اوکراین ناکام مانده است.

آمریکا مدت‌ها از ارائه این جنگنده‌های پیشرفته به اوکراین به‌رغم درخواست‌های ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور این کشور خودداری می‌کرد و تازه هفته گذشته بود که جو بایدن برای ارسال این جت‌ها از سوی کشورهایی که آن‌ها را در اختیار دارند، چراغ سبز نشان داد.

اظهارات آستین در حالی است که پیش‌تر «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد خلبانان اوکراینی آموزش استفاده از جنگنده‌های اف -۱۶ را در چند کشور به طور مثال لهستان آغاز کرده‌اند.

مقام‌های مسکو بارها به مقام‌های اوکراینی و متحدان غربی آن درباره حمله به کریمه هشدار داده و اعلام کرده‌اند که چین حمله‌ای را حمله به روسیه تلقی و با تمام ابزارها از جمله سلاح اتمی از منافع خود دفاع خواهد کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1238338